Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 4, Mart 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu,
Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr
HABERLER

Açıklama..
Akademik Turizm Bülteni'nin Şubat 2012
sayısının, Bülten gönderiminde kullanılan yazılımdaki bir hatadan dolayı birden fazla kez gönderildiği anlaşılmıştır. Bütünüyle yazılımdan kaynaklanan bir hata sonucu istenmeyen bir durum ortaya çıkmıştır. Özür dilerim. NK.

Eskişehir'de 1200 ilköğretim öğrencisi müzelere götürülüyor...
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma Uygulama Birimi ile Eskişehir Skal Kulübü'nün işbirliğinde Eskişehir'in kenar semtlerindeki 15 ilköğretim okulunda öğitim-öğretim gören 1200 öğrenciye yönelik bir etkinlik düzenleniyor. 21 Şubat - 21 Mart 2012 tarihlerinde arasında 1200 ilköğretim öğrencisi Eskişehir Arkeoloji Müzesi, Cam Sanatları Müzesi, Lületaşı Müzesi ve Karikatür Müzesi'ni kapsayan bir gezi etkinliğine katılıyor. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ve Eskişehir Odunpazarı Müzesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, öğrenciler rehber eşliğinde okullarından alınıp müzeler gezdirilecek.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ödülleri EMITT'te verildi..
Türkiye'nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın üçüncüsünü kazanan karikatüristler ödüllerini EMITT''te aldı. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri bugün (9 Şubat 2012, Perşembe), İstanbul Beylikdüzü TÜYAP’ta başlayan EMITT Turizm Fuarı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazıcı, sponsorlar Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Artukaslan, Odeon Tours Türkiye Yer Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ozan Solaklar ve Sağlık eski Bakanı Halil Şıvgın’ın da katıldığı törenle Kültür ve Turizm Bakanlığı standında verildi. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi´nin işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve OTI Holding ana sponsorluğuyla gerçekleştirilen yarışmaya 39 ülkeden 163 sanatçı toplam 405 eserle katıldı. Bayram Hacızade ( Azerbaycan Karikatürcüler Birliği Başkanı) Hüseyin Çakmak (FECO-Karikatürcü Örgütleri Federasyonu Kıbrıs Başkanı), Yoshiaki Yokota (FECO-Japonya Karikatürcü Organizasyonları Federasyonu Başkanı), Nezih Danyal (Karikatür Vakfı Başkanı), Eray Özbek (Karikatürcü), Bülent Çelik (Karikatürcü), İbrahim Yazar (Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Yazarı) , Osman Nihat Aydoğan (TUYED Genel Sekreteri) ve Prof. Dr. Nazmi Kozak’tan (Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Editörü) oluşan Jürinin değerlendirmesi sonucunda Birincilik Ödülü’nü İranlı karikatür sanatçısı Abbas Naaseri, İkincilik Ödülü’nü Avustralya’dan Louis Pol ve Üçüncülük Ödülü’nü de Avusturya’dan Gerhard Gepp kazandı. Yarışmanın fikir babası olan ve geçen yıl kaybettiğimiz Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Profesör Atila Özer için konulan Özel Ödül’e de Türkiye’den Mehmet Kahraman layık görüldü. Jüri ayrıca, Türkiye’den Ömer Çam, Almanya’dan Helmut Jacek, Hırvatistan’dan Damir Novak, Bulgaristan’dan Trayko Popov, Çek Cumhuriyeti’nden de Jiri Srna’nın eserlerini mansiyonla ödüllendirdi.

Öğr. Gör. Cemal Türkan vefat etti..
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Aşçılık Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Dünyaca ünlü Bolulu aşçı Cemal Türkan geçirdiği bir trafik kazası sonucu vefat etti. Öğr. Gör. Cemal TÜRKAN'in web sayfası için bkz.

16. EMITT Fuarı 128 bin kişi tarafından ziyaret edildi..
Ekin ve ITE Group tarafından bu yıl 16'ıncısı düzenlenen EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 10 salonda, 62 ülkeden toplam 4500 turizm profesyonelinin katılımcıyla gerçekleştirildi. Fuar, dört günde toplam 128 bin ziyaretçiyi ağırladı. 2011 yılına göre katılımcı sayısında yüzde 11, ziyaretçi sayısında ise yüzde 12’lik bir artış yaşandı. İlk iki günü turizm profesyonellerine açık olan EMITT’i ziyaret eden yerli-yabancı turizm profesyoneli sayısı 57 bin iken, halka açık son iki günün ziyaretçi sayısı da 71 bine ulaştı. Böylelikle dört günlük toplam ziyaretçi sayısı 128 bine ulaştı ve 2011’e göre toplam ziyaret sayısında yüzde 12’lik bir artış gerçekleşti.

Atılım Üniversitesi Mart ayı konferansı
Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü organizasyonunda, 27 Mart 2012 tarihinde 13.30-15.00 saatleri arasında Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Koordinatörü Necip Boz tarafından “Türk Turizmi ve Beyaz Yıldız Çevre Programı” konulu bir konferans veriyor. Konferans İşletme Fakültesi Cengiz Yenerim Konferans Salonu’nda yapılacak.

ITB Berlin Turizm Fuarı..
Dünyanın önde gelen turizm fuarlarında ITB Berlin Fuarı 7 - 11 Mart 2012 tarihlerinde düzenleniyor. Bu yıl 46'ıncısı gerçekleştirilecek fuara 26 ayrı salonda 180 ülkeden 11 bin dolayında katılımcı yer alacak. Ayrıntılı bilgi için bkz.

17. Ulusal Pazarlama Kongresi
17.Ulusal Pazarlama Kongresi, 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde Burhaniye’de yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

11. Ulusal İşletmecilik Kongresi
11. Ulusal İşletmecilik Kongresi, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nün evsahipliğinde 10 - 12 Mayıs 2012 tarihlerinde Konya'da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Pamphylia'da Aiol ve Dor Kolonizasyonlarının İzleri” başlıklı konferans
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdalı'nda 2 Mart 2012, Cuma günü Akdeniz Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa ADAK “Pamphylia'da Aiol ve Dor Kolonizasyonlarının İzleri” başlıklı bir konferans veriyor.

Mersin-Silifke’de arkeolojik varlıkların korunması için seminerler başlıyor...
Mersin'in Silifke ilçesinde İlköğretim çağı çocukları arasında, “Arkeolojik Kültürel Değerlerin Korunması” başlığı altında, insanlık geçmişine ait tarih ve kültür varlıklarının tanınması ve korunması bilincinin geliştirilmesini amaçlayan bir eğitim kampanyası başlatılıyor. Cennet ve Cehennem Obrukları, Jüpiter Tapınağı, Astım Mağarası, Uzuncaburç-Olba ören yeri, Hamamlar, Ayetekla, Silifke Kalesi, Tokmar Kalesi, Liman Kalesi gibi binlerce yıllık, dünya çapında ünlü arkeolojik-tarihi zenginlikleri barındıran Silifke’de, Arkeo-Sev Platformu ile “Silifke Arkeoloji ve Tarih Grubu” gönüllüleri uzun süreli bir eğitim çalışması başlatmak istiyorlardı. Bu amaca uönelik olarak, Silifke Belediyesi'nin de verdiği destekle, ilk etapta beş ilköğretim okulunda eğitim seminerleri verilmeye başlanıyor. 16 Şubat-16 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan seminer çalışmaları, Arkeo-Sev gönüllü eğitmenleri ile öğretim üyesi arkeolog Lütfiye Clarke, Kültür Bakanlığı'ndan emekli Hayati Eker ve öğretmen Göktürk Tolga Togay tarafından yürütülecek.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.


Hande ŞAHİN
Engelli Bireylerin Konaklama Tesislerinden Memnuniyet Durumlarının İncelenmesi
Doktora Tezi
Ankara: Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Sibel ERKAL
Kabul Tarihi: Ocak 2012

Uğur SAYLAN
Girişimcilik Kültürü: Balıkesir'de Turizm Sektörüne Yönelik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Burhan AYDEMİR
Kabul Tarihi: Haziran 2011

Özge GÜDÜ
Turizmin Sosyal ve Kültürel Etkilerinin Turist Rehberleri Tarafından Algılanması Trabzon’da Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Haziran 2011

Sinem ÖZCAN
Turizm İşletmelerinin Karşılaşmış Oldukları Pazarlama Sorunları: Balıkesir İlinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Necdet HACIOĞLU
Kabul Tarihi: Temmuz 2011

Gönül GÖKER
Destinasyon Çekicilik Unsuru Olarak Gastronomi Turizmi (Balıkesir İli Örneği)
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Murat DOĞDUBAY
Kabul Tarihi: Ocak 2012

Sevgi DEMİR
Bir Tutundurma Aracı Olarak Sponsorluk: Fast Food İşletmelerinde Bir Değerlendirme
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Temmuz 2011

Gülden ŞENEL
Stres Faktörlerinin İş Motivasyonuna Etkisi: Turist Rehberleri Üzerine Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sebahattin KARAMAN
Kabul Tarihi: Eylül 2011

Mehmet SARIOĞLAN
Konaklama İşletmelerinde Analitik Hiyerarşi Prosesi Yöntemi İle Tedarikçi Seçim Kriterlerinin Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Ekim 2011

Mesut BOZKURT
Kurumsal İtibar Yönetiminin Müşteri Değerlendirme Sürecine Yansıması ve Etkileri: Konaklama İşletmelerine Yönelik Bir Uygulama
Doktora Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Necdet HACIOĞLU
Kabul Tarihi: Nisan 2011

GÖREVE - KADROYA ATANMA

Prof. Dr. M. Mithat ÜNER, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne dekan olarak atandı.

Prof. Dr. Celil KOPARAL, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi'ne dekan olarak atandı.

Prof. Dr. Derman KÜÇÜKALTAN, Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne dekan olarak tekrar atandı.

Prof. Dr. Nevzat AYPEK, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi'ne dekan olarak tekrar atandı.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Medet YOLAL, aynı yüksekokulda Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda görev yapmakta olan Dr. Ş. Okan MERCAN, aynı yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı. Yrd. Doç. Dr. Ş. Okan MERCAN, aynı yüksekokulda Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine Yrd. Doç. Dr. Lütfi ATAY atandı.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğretim görevlilerinden İnci Oya COŞKUN, aynı yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu araştırma görevlilerinden E. Ozan AKSÖZ, aynı yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Burcu KAYA, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda Araş. Gör. olarak göreve başladı.

Arzu TURAN, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda Araş. Gör. olarak göreve başladı.


BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi'ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.


Turizm Davranışı
Üçüncü Baskı
Prof. Dr. Bahattin Rızaoğlu
Ankara: Detay Yayıncılık
Şubat 2012
16 x 24 cm., 200 sayfa
Fiyat 15.00 TL
İSBN 975-8326-73-2

Terörizmin Hedefindeki Sektör: Turizm (Kronolojik Bir Yaklaşım)
Birinci Baskı
Ocak 2011
Prof. Dr. Derman Küçükaltan
Ankara: Detay Yayıncılık
13,5x19,5 cm., 104 sayfa
Fiyatı: 9.90 TL
ISNB: 978-605-5437-65-7

Turizm ve Çevre
Beşinci Baskı
Şubat 2012
Prof. Dr. Nüzhet Kahraman - Yrd. Doç. Dr. Oğuz Türkay
Ankara: Detay Yayıncılık
Boyut 16 x 24 cm., 240 sayfa
Fiyat 9.50 TL
İSBN 975-8326-90-2

Medikongre / Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi
Aylık Süreli Sektörel Yayın
Yıl: 9, Sayı: 90, Şubat 2012
Yayıncı ve Editör: Faik Atilla BIYIKLI
20x28 cm., 76 sayfa
ISSN: 1308-8726
http://www.medikongre.com
Fiyatı: 10 TL.

3. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması
Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2435
ISBN 978-975-06-1105-6
16x20 cm., 88 sayfa


LINK ISBIRLIGI
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.